Po raz drugi zespół naszej fundacji pojechał do Poznania na Forum bez barier, które odbyło się w dniach 25–27 lutego 2025 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. II Forum było częścią I Festiwalu kina bez barier.

Forum bez barier to pionierskie wydarzenie w Polsce, poświęcone dostępności kina, którego celem jest zgromadzenie ekspertów i ekspertek z branży filmowej oraz festiwalowej. Obecni są przedstawiciele dystrybutorów, producentów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
Nasza fundacja wzięła udział w konkursie o Nagrodę Forum bez barier za zwiększanie dostępności kultury filmowej dla osób z różnymi potrzebami, zgłaszając 2 inicjatywy, które otrzymały nominacje:
- Fundacja Kinematograf i Kino Śnieżka w Rabce-Zdroju – Dostępne seanse w Kinie Śnieżka
- Festiwal Korelacje: Zespół Filmowy Kineskop – Interdyscyplinarny festiwal łączący kino, literaturę i audiodeskrypcję
- Fundacja Migrant Info Point– Watch & Talk: seanse filmowe z angielskimi napisami i rozmowy integracyjne
- Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: Festiwal Ale Kino! – Seanse dostępne podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
- Aplikacja Kino Dostępne: Fundacja Kino Dostępne – Mobilna aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi
Wydawało się to wielkim wyróżnieniem, zwłaszcza że inicjatywy były tak różnorodne. Podczas panelu pt. „Kino dostępne poza centrum” skorzystaliśmy z okazji, aby opowiedzieć o naszej działalności i trafiliśmy do stołu panelistów.
Następnym punktem programu była Gala wręczenia nagrody i zachęt.
Główną nagrodę i statuetkę otrzymała Fundacja Kino Dostępne za aplikację Kino Dostępne. Regulamin konkursu nie przewidywał innych nagród, jednak jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla Fundacji Kinematograf i Kina Śnieżka w Rabce-Zdroju za dostępne seanse w Kinie Śnieżka.
Małgorzata Niestrawska z jury odczytując werdykt powiedziała: „Są wielkie inicjatywy, które obejmą wszystkie kina w Polsce i są takie małe inicjatywy w mniejszych kinach, które obejmują serca widzów. Bardzo Wam Państwu za to dziękujemy.”
Gdy stanęliśmy na scenie, w lunie światłe zza której grzmiały oklaski i aplauz. Z trudem udało się powstrzymać łzy wzruszenia i powiedzieć kilka sów..
Tak to wyglądało.
Na gali, panelach i warsztatach wymieniano Kino Śnieżka i Fundację Kinematograf z Rabki-Zdroju jako przykład realizacji dostępności kina w Polsce. Zaznaczano, że nawet takie miasta, jak Warszawa, czy Kraków, nie mają kin organizujących systematycznie seanse dostępne. Uczestnicy forum składali nam niekończące się gratulacje. Po powrocie do Rabki przekazaliśmy dyplom na ręce kierownika kina Rafała Greczka.

Dostępne seanse w Kinie Śnieżka organizujemy od marca 2022 r. Obsługą techniczną i promocją zajmuje się fundacja, a seanse są w programie repertuaru kina dostępne dla każdego.
Jesienią 2022 r., w ramach programu Kultura bez Barier zainstalowano w kinie pętle indukcyjne w kasie i na sali kinowej. Były to pierwsze pętle indukcyjne w regionie. Zakupiono także zestawy odbiorników do audiodeskrypcji. Wcześniej sprzęt dla osób niewidomych wypożyczaliśmy i przywoziliśmy z Katowic.
Na dostępne seanse od początku przychodziły osoby niewidome i słabowidzące. Po kilku miesiącach zaczęli przychodzić głusi.
W czerwcu 2023 r. Fundacja Kinematograf we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier z Warszawy zorganizowała specjalny pokaz filmu Disneya pt. „Luka”, na który przyjechały dzieci ze szkoły specjalnej z Krakowa i był to jeden z czterech takich pokazów poza Warszawą.
W 2024 roku na dostępne pokazy zaczęli przyjeżdżać mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i krąg nowych widzów kina rozszerza się coraz bardziej.
Dostępne seanse mogą odbywać się dzięki partnerskiej współpracy instytucji kultury i organizacji pozarządowej, czyli Centrum Kultury, Sportu i Promocji i fundacji. Kierownik kina Rafał Greczek i wszyscy pracownicy kina z zaangażowaniem i otwartością organizują i obsługują pokazy tworząc przyjazną i ciepłą atmosferę tych wydarzeń. Ciągle pracujemy nad zaproszeniem coraz to nowych grup osób, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do kina. Nasza wspólna inicjatywa została zauważona i doceniona na największej w Polsce imprezie poświęconej dostępności kina.
