LUSTRO HISTORII

LUSTRO HISTORII


15 sierpnia 2023

Fundacja Kinematograf i Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju zapraszają na imprezę plenerową LUSTRO HISTORII 15 sierpnia 2023 r. do Amfiteatru w Rabce-Zdroju, ul. Chopina 17. Od godz. 14.00 do 20.00 będzie można spędzić czas w atmosferze sprzed 100 lat.

Plakat wydarzenia. Informacje o imprezie wydrukowane są na tle fotografii. Na ciemnym tle stoją mężczyzna w garniturze i kaszkiecie i kobieta w sukience i siatce na włosach. Każda z osób trzyma przed sobą rower. W prawym dolnym rogu w okrągłym polu zdjęcie Magdy Bożyk. Na dole logotypy organizatorów, wykonawców oraz piktogramy dostępności.

15 sierpnia 1920 r. odbyła się Bitwa Warszawska. W 1923 r. wybrano tę datę na Święto Żołnierza i obchodzono je do końca II wojny światowej. Wprawdzie nigdy nie zostało oficjalnie zniesione, ale w czasach PRL-u chciano wymazać go z pamięci społecznej. Zostało przywrócone w 1992 r. jako święto Wojska Polskiego.

Bitwa Warszawska przesądziła nie tylko o losie młodego państwa polskiego. Zwycięstwo polskiego wojska uchroniło przed zniszczeniem kulturę i wartości tamtych czasów.  Ocalony świat przetrwał ćwierć wieku, a dziś budzi sentyment, zainteresowanie i podziw. Zapraszamy do zajrzenia do tamtej epoki jak do lustra.

Podczas imprezy zostaną zaprezentowane historyczne detale pięknej epoki lat 20., 30. I 40. XX w. Członkowie grup rekonstrukcji historycznych pokażą stroje cywilne i wojskowe. Można będzie także zobaczyć i dotknąć wielu zabytkowych przedmiotów, jak rowery – cywilne i wojskowe, meble, przedmioty codziennego użytku oraz akcesoria z zakładu fryzjerskiego. Nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych, będą specjalne zabawy dla dzieci, możliwość skorzystania z bufetu itp. Imprezę zakończy koncert krakowskiej artystki Magdy Bożyk z Zespołem, śpiewającej autorski repertuar w klimacie jazzowym.

 

Wstęp wolny

 

Program:

 • Wystawa rowerów zabytkowych z lat 20. 30. i 40. XX wieku – Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze (z audiodeskrypcją)
 • Prezentacja umundurowania kawalerii z lat 1935-39 – Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarneckiego
 • Prezentacja mody z lat 30. i 40. – Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze
 • Wystawa zakładu fryzjerskiego z dawnych lat – kolekcja rabczańskiego pasjonata Jana Zachary
 • Kącik retro gier i zabaw dla dzieci – Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze
 • 00 Pokaz mody historycznej (z tłumaczeniem na polski język migowy)
 • 30 Koncert Magdy Bożyk z Zespołem
 • Podczas imprezy można będzie skorzystać z regionalnego bufetu Wiktora Zachwiei (baran pieczony na rożnie, wojskowa grochówka itp.)

 

Dostępność imprezy

 • Okoliczne parkingi mają miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Wejścia i teren amfiteatru są dostępne dla wózków, także toaleta.
 • Wszystkie obiekty i ubrania można poznawać dotykowo. Opisy na wystawie zabytkowych rowerów opatrzone są QR kodami, przez które można wysłuchać audiodeskrypcji.
 • Zapowiedzi i opisy do pokazu mody będą tłumaczone na polski język migowy, tłumacz będzie do dyspozycji Gości także w rozmowach poza sceną.

Mapa okolic amfiteatru

Dodatkowe informacje: TEL/SMS 609 10 77 88.

Amfiteaetr Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju
Chopina 17
Rabka-Zdrój, nowotarskie 34-700
Polska
018 2676626

Udogodnienia w miejscu wydarzenia

 • Audiodeskrypcja
 • Tłumaczenie na PJM

Zobacz cały kalendarz