LUSTRO HISTORII

Fundacja Kinematograf i Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju zapraszają na imprezę plenerową LUSTRO HISTORII 15 sierpnia 2023 r. do Amfiteatru w Rabce-Zdroju, ul. Chopina 17. Od godz. 14.00 do 20.00 będzie można spędzić czas w atmosferze sprzed 100 lat.

15 sierpnia 1920 r. odbyła się Bitwa Warszawska. W 1923 r. wybrano tę datę na Święto Żołnierza i obchodzono je do końca II wojny światowej. Wprawdzie nigdy nie zostało oficjalnie zniesione, ale w czasach PRL-u chciano wymazać go z pamięci społecznej. Zostało przywrócone w 1992 r. jako święto Wojska Polskiego.

Bitwa Warszawska przesądziła nie tylko o losie młodego państwa polskiego. Zwycięstwo polskiego wojska uchroniło przed zniszczeniem kulturę i wartości tamtych czasów.  Ocalony świat przetrwał ćwierć wieku, a dziś budzi sentyment, zainteresowanie i podziw. Zapraszamy do zajrzenia do tamtej epoki jak w lustrze. 

Podczas imprezy zostaną zaprezentowane historyczne detale pięknej epoki lat 20., 30. I 40. XX w. Członkowie grup rekonstrukcji historycznych pokażą stroje cywilne i wojskowe. Można będzie także zobaczyć i dotknąć wielu zabytkowych przedmiotów, jak rowery – cywilne i wojskowe, meble, przedmioty codziennego użytku oraz akcesoria z zakładu fryzjerskiego. Nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych, będą specjalne zabawy dla dzieci, możliwość skorzystania z bufetu itp. Imprezę zakończy koncert krakowskiej artystki Magdy Bożyk z Zespołem, śpiewającej autorski repertuar w klimacie jazzowym.

Wstęp wolny

Program:

 • Wystawa rowerów zabytkowych z lat 20. 30. i 40. XX wieku – Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze (z audiodeskrypcją)
 • Prezentacja umundurowania kawalerii z lat 1935-39 – Szwadron Toporzysko
  w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarneckiego
 • Prezentacja mody z lat 30. i 40. – Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze
 • Wystawa zakładu fryzjerskiego z dawnych lat – kolekcja rabczańskiego pasjonata Jana Zachary
 • Kącik retro gier i zabaw dla dzieci – Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze
 • 16.00 Pokaz mody historycznej  (z tłumaczeniem na polski język migowy)
 • 18.30 Koncert Magdy Bożyk z Zespołem
 • Podczas imprezy można będzie skorzystać z regionalnego bufetu Wiktora Zachwiei (baran pieczony na rożnie, wojskowa grochówka itp.)

Dostępność imprezy

 • Okoliczne parkingi mają miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Wejścia i teren amfiteatru są dostępne dla wózków, także toaleta.
 • Wszystkie obiekty i ubrania można poznawać dotykowo. Opisy na wystawie zabytkowych rowerów opatrzone są QR kodami, przez które można wysłuchać audiodeskrypcji.
 • Zapowiedzi i opisy do pokazu mody będą tłumaczone na polski język migowy, tłumacz będzie do dyspozycji Gości także w rozmowach poza sceną.
Mapa okolic amfiteatru

Zapraszamy do kontaktu: TEL/SMS 609 10 77 88.